Licencja GPL

Wszelkie sugestie i pytania dotyczące funkcjonowania forum.opencart.pl w tym propozycje nowych działów.

Re: Licencja GPL

Postprzez jang1200 » 18 lis 2010, o 00:38

andy211 napisał(a):czyli jak kupie jakiś z modułów http://www.3dstudiopro.com/pl/dodatki-opencart.html to mogę zignorować jego licencję i uzywać na GPLu?
andy

Witam
Żle zadane pytanie. Możesz zignorować tą jego licencję zarówno po jak i przed zakupem a dokładnie rzecz ujmując On nie ma prawa tego napisać.
Zgodnie z prawem obowiązującym nie tylko w Polsce twórca jakiegoś oprogramowania w momencie kiedy publikuje swoje dzieło automatycznie nabywa do niego prawa AUTORSKIE. Natomiast każda inna osoba jest tylko właścicielem KOPII programu i może ją odpłatnie bądź nieodpłatnie rozpowszechniać. Zgodnie z tym co zacytowałem już powyżej:
Kod: Zaznacz cały
To znaczy, że wtyczki muszą zostać wydane na GPL lub na licencji wolnego oprogramowania zgodnej z GPL, a przy ich rozprowadzaniu muszą być przestrzegane warunki GPL.
tak więc ten wpis Licencja na jedną domenę jest warta ... Inaczej mówiąc : POMARZYĆ PIĘKNA RZECZ i tylko tyle jego, nie chce mi się tego w GPL szukać ale była tam napewno mowa o tym, że na innej licencji może zostać wydany skrypt który jest uruchamiany przez exec. Czyli MUSI to być skrypt (program) któremu nie jest do niczego potrzebny ten program który go wywołuje bo sam jest w stanie wykonać to czego od niego oczekujemy. W naszym przypadku taki moduł musiałby (przyjmijmy, że mowa o DOTPAY) połączyć się z systemem płatności, podać kwotę do zapłaty kupującemu a sprzedawcę poinformować o tym, że wpłata została zaksięgowana na jego koncie i to nawet wtedy kiedy OpenCart'a nie mielibyśmy zainstalowanego a skoro nie mamy OC to skąd ten moduł wie jaka jest kwota do zapłaty i komu wysłać emaile ? Któryś z tych modułów działa bez OC ?

Pozdrówka
S? trzy rodzaje bia?ej ?mierci ? s?l ? cukier i ? lekarz pierwszego kontaktu.
jang1200
 
Posty: 274
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 19:17

Re: Licencja GPL

Postprzez gadas » 25 lis 2010, o 11:39

Przykład z życia ?
Kolega zakupił oscommerce od firmy z Poznania ( skrypt przerobionego oscommerce ) pod sklep (gdzie widać że jest to oscommerce) i zainstalował na swoim serwerze www po roku zainstalował go również swojemu znajomemu (ten sam co zakupił na CD z tego samego CD) (przecież to oscommerce tylko zmodyfikowany) firma z Poznania odnalazła ten sklep i właściciela i wezwała go do opłaty
strasząc sądami że jest to kopia ich wersji oscommerce i zażądała opłaty .
Czy mieli prawo do tego ?
Ja uważam że nie ?
? no ale decyzja znajomego była inna i zapłacił chyba coś około 150 zł netto bo nie miał ochoty na wojenkę .

? a tu troszkę nie a może i w temacie
http://www.sklepyfirmowe.pl/oscommerce.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/OsCommerce
"Wszystkie projekty osCommerce są dostępne za darmo, można je pobrać, zainstalować i używać bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Skupiona wokół tych projektów społeczność wymienia się poglądami na listach dyskusyjnych, tworzy moduły, poprawki i nowe funkcje zwane kontrybucjami (contributions)"
gadas
 
Posty: 240
Dołączył(a): 13 maja 2010, o 17:03

Re: Licencja GPL

Postprzez jang1200 » 25 lis 2010, o 19:39

Takich tematów - http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ ... merce.html - na tym forum jest sporo więcej. Warto poczytać.

Np. pkt.2 odpowiedzi (reszta zresztą też ważna) http://forumprawne.org/prawo-autorskie/ ... platy.html
S? trzy rodzaje bia?ej ?mierci ? s?l ? cukier i ? lekarz pierwszego kontaktu.
jang1200
 
Posty: 274
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 19:17

Re: Licencja GPL

Postprzez gadas » 30 lis 2010, o 10:39

a jak to według was ma się do skórek ?
Przykład chyba dobry ?
Robię skórkę html/css/grafika i istnieje możliwość jej adaptacji do różnych systemów OS - GPL :twisted:
gadas
 
Posty: 240
Dołączył(a): 13 maja 2010, o 17:03

Re: Licencja GPL

Postprzez activisio.pl » 4 gru 2010, o 14:22

Witam, wypowiem się tutaj od strony kuchni - czyli firmy która ma wieloletnie doświadczenie z systemami opensource.
Pierw były to 3 lata pracy z oscommerce, obecnie od prawie roku z opencart.

Licencja GNU/GPL jak ktoś słusznie wcześniej zauważył jest licencją wirusową, czyli nasi klienci mogą tak naprawdę z wdrażanymi przez nas sklepami robić to co uważają za stosowne - sprzedać, rozdać za darmo itp. Wszystkie modyfikacje i moduły które były przez nas napisane tak naprawdę "tracą autora", ponieważ dołączenie jakiegokolwiek kodu do GNU/GPL powoduję że również staje się kodem GNU/GPL.

Akurat ta pozorna wada nam nie przeszkadza, jakoś klienci nie kwapią się żeby rozdawać pisanie pod nich rozwiązania za półdarmo :)

Tyle jeśli chodzi o kod. Natomiast jeśli chodzi o pliki graficzne - prawa autorskie obowiązują.
activisio.pl
 
Posty: 17
Dołączył(a): 27 maja 2010, o 21:00
Lokalizacja: Nowa S?l

Re: Licencja GPL

Postprzez OtherCoder » 20 gru 2010, o 01:19

Odgrzewam starego kotleta ;) po raz drugi dzisiaj no ale nie było mnie na forum dość długi czas:

Według mnie:
Za programy licencjonowane na zasadach GPL nie można pobierać wynagrodzenia. Można natomiast pobierać wynagrodzenie za dystrybucję tego oprogramowania oraz za inne usługi takie jak doradztwo, gwarancje, szkolenia - a to zupełnie inne wynagrodzenie i zupełnie inne konsekwencje.

Jednym słowem - zarabiaj na dystrybucji GPL ile chcesz, byle tylko była to opłata za usługę, a nie za prawo do korzystania z programu.

Podsumowując na przykładzie OpenCart: chcesz wydać moduł "Przesyłki firmy XYZ" Możesz napisać taki moduł ale używa on systemu Opencart wydanego na licencji GPL więc twój moduł też musi być wydany na licencji GPL gdyż korzysta z kodu OpenCart więc możesz pobrać opłatę nie za sam moduł ale za jego dystrybucję i rozpowszechnianie.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę bo ja strasznie lubię krytykę i to że się mnie poprawia ;)
OtherCoder
 
Posty: 18
Dołączył(a): 23 sty 2010, o 18:16

Poprzednia strona

Powrót do Sugestie dotyczące tego forum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron